Podczas organizacji całego pobytu, kluczową rolę odgrywa współpraca z rodzicami, gdyż nasi goście mieszkają w domach uczniów- serdecznie dziękujemy wszystkim rodzinom goszczącym, które przyjęły do siebie dzieci i w ten sposób umożliwiły im najlepszy sposób poznania polskiej tradycji i obyczajów. Funkcję rodzin goszczących pełnią: Julia Barabasz, Hania Budzyń, Gosia Kmieć, Antek Michalski, Hubert Wermiński i Kasia Woś.
Bardzo doceniamy także zaangażowanie pozostałych rodziców, którzy przygotowują polskie przysmaki dla wszystkich uczestników Erasmusa- po zjedzeniu tych pyszności mamy siłę na realizację działań projektowych, gdyż plan pobytu jest dość intensywny- w Sieniawie i okolicach jest mnóstwo atrakcji, do których my jesteśmy przyzwyczajeni, a które zachwycają naszych gości. Podczas tych kilku dni skupiamy się na rozwoju kompetencji kluczowych uczniów (m.in. językowych, technologicznych, społecznych) oraz na zwiększeniu ich świadomości kulturowej.
W niedzielę zorganizowaliśmy zajęcia integrujące w szkole oraz wspólny polski posiłek, a dzień zakończyliśmy zajęciami sportowymi na sieniawskim stadionie. W poniedziałek uczniowie zwiedzali szkołę w grupach międzynarodowych, następnie udaliśmy się na wycieczkę edukacyjną do zamku w Łańcucie. Wtorek rozpoczął się zajęciami w szkole- w programie Toonytool tworzyliśmy wspólnie plakaty przedstawiające polskie i hiszpańskie miasta, zaś hiszpańskie uczennice zaprezentowały tradycyjny taniec ze swojego kraju. Następnie udaliśmy się do Urzędu Miasta i Gminy Sieniawa, gdzie uczniowie spotkali się z Burmistrzem - Panem Witoldem Mrozkiem. Odwiedziliśmy także Pałac w Sieniawie, budynek CKSiR Sokół oraz Miejską Bibliotekę, gdzie zostaliśmy zapoznani z dziełami hiszpańskich pisarzy. Czas wolny uczestnicy planują sobie sami i bardzo cieszy nas to, że chętnie spotykają się również po zajęciach- bez względu na narodowość, nastolatki zawsze znajdą wspólne zainteresowania.
Program kulturowy obejmował także wizytę w Nadleśnictwie- na trasie ścieżki dydaktycznej Radawa dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących polskich lasów, zaś Hiszpanie po raz pierwszy mieli okazję spróbować pieczonych na patyku kiełbasek. Środę uczniowie spędzili cały dzień w Krakowie, pod opieką naszego przewodnika pana Bartka. Ostatni dzień był okazją do zapoznania się z procesem produkcji drzwi w fabryce GRASP w Piganach oraz do zwiedzenia Kościóła pw. WNMP i Krypty Czartoryskich. Uczniowie przygotowali także multimedialne prezentacje o swoich szkołach, miastach i krajach, po których podsumowaliśmy cały pobyt w Sieniawie w formie ewaluacji- zebraliśmy opinie uczestników na temat udziału w projekcie Erasmus+. Jak zwykle niezawodne rodziny goszczące, dbały o zapewnienie gościom rozrywki- tym razem w kręgielni Niagara w Szówsku (dziękujemy sponsorowi UKS Sokół za zorganizowanie tej imprezy integracyjnej oraz prezentów). W sobotę przed odlotem do domu, nasi goście zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce.
Ostatni tydzień był dla wszystkich uczestników czasem intensywnych zajęć
i bardzo pozytywnych emocji, które pozostaną z nami na długo, motywując do kontynuacji Planu Erasmusa naszej placówki. Ogromnie cieszy nas zadowolenie hiszpańskich gości, którzy chcieli zostać w Sieniawie jeszcze kilka dni dłużej... gdyż Sieniawa kojarzy się im nie tylko ze świetnym zapleczem sportowym i edukacyjnym, ale przede wszystkim z polską gościnnością, której doświadczali na każdym kroku- serdeczne podziękowania dla wszystkim uczniów, rodzin oraz sieniawskich instytucji, zaanagażowanych w międzynarodowe działania projektowe Erasmusa. Mamy nadzieję, że to doświadczenie i wspomnienia pozostaną długo w Waszej pamięci.
Zespół projektowy