• TURCJA- IZMIR 2023

    • Kolejne doświadczenie z Erasmusem rozpoczęte - tym razem 12 uczniów Szkoły Podstawowej w Sieniawie udało się do tureckiego miasta Izmir, gdzie mieści się nasza szkoła partnerska Ilgi Fen Lisesi. Wyjazd jest w całości dofinansowany z funduszy otrzymanych przez nas z Akredytacji Erasmusa. Uczniowie mieszkają u rodzin goszczących, by dzięki temu lepiej poznać kulturę i tradycje tureckie.

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

     Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od części oficjalnej w szkole, gdzie wysłuchaliśmy zarówno hymnu tureckiego jak i polskiego, następnie udaliśmy się na zajęcia integracyjne i językowe, zwiedzając przy okazji budynek szkolny. Popołudnie spędziliśmy na safari, gdzie mogliśmy obserwować życie miejscowych flamingów. We wtorek wybraliśmy się do nadmorskiego miasteczka Foca, a nasz dzień zakończyliśmy plażowaniem.

     Ostatnie dni pobytu upłynęły nam na integracji z miejscowymi uczniami, podczas realizacji bogatego programu kulturowego w Izmirze- mimo tego, że jest to nowoczesna metropolia, posiada ona także mnóstwo zabytkow i historycznych skarbów. Rozpoczęliśmy od udziału w prezentacji, dotyczącej wielokulturowości tego miasta, następnie zwiedziliśmy jego starożytną część Agorę oraz Muzeum Ataturka- pierwszego prezydenta Turcji, postaci szczególnie szanowanej przez turecki naród. Udaliśmy się także do tradycyjnej tureckiej wioski, słynącej z ręcznego wyrabiania Oczu Proroka- symbolu szczęścia, niezwykle popularnego w tym kraju. Największym  skarbem Turcji są jej przede wszytskim mieszkańcy- nasi gospodarze są niezwykle gościnni i troskliwi, pomimo różnych kultur, zwyczajów i religii, świetnie się dogadujemy.

     Naszym ostatnim przystankiem jest stolica- Ankara, gdzie udaliśmy się do słynnego meczetu Kocatepe oraz do Mauzoleum Ataturka i Muzeum Historii Naturalnej.  

     Wracamy do domu z mnóstwem niezapomnianych doświadczeń i wspomnień, przygotowując się do rewizyty naszych partnerów w styczniu- marzeniem tamtejszych uczniów jest zobaczenie śniegu…. więc wpisujemy to w nasz sieniawski plan zwiedzania:)

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • liczba odwiedzin: 25