• WŁOCHY-MISTERBIANCO 2023

    •                                             

     ERASMUS+ SYCYLIA   

     Mobilność uczniów - Włochy                                                                                                             

      

     15 uczniów ze  Szkoły Podstawowej w Sieniawie odwiedziło włoską szkołę partnerską Instituto Comprensivo ‘Aristide Gabelli’ w miasteczku Misterbianco- wyjazd finansowany jest w całości z funduszy Erasmus+ ( w ramach kwoty 53 661 EUR).

     Rodziny goszczące powitały nas wyjątkowo licznie w niedzielny wieczór, wtedy też po raz pierwszy mieliśmy okazję zetknąć się z sycylijską serdecznością i gościnnością, bez wahania więc oddaliśmy pod ich opiekę naszych uczniów.

     Pierwszy dzień w szkole upłynął nam na zajęciach integracyjnych, podczas których uczniowie mieli okazję lepiej się poznać i sprawdzić swoje umiejętności językowe w praktyce. Kolejne zadania związane były z ekologią, tworzyliśmy m.in. ekologiczne plakaty, komiks, gry edukacyjne i logo, z użyciem aplikacji edukacyjnych.. Tytuł naszego tygodniowego projektu, wybranego spośród polskich i włoskich propozycji, to EcoTechMus+. Jego autorem jest Damian Barabasz z kl. 8a- gratulujemy Damian!

     W poniedziałek uczestnicy prezentowali także swoje szkoły, miasteczka i kraje oraz w grupach zwiedzali budynek szkoły. Po oficjalnym przywitaniu przez miejscowych uczniów oraz po  spotkaniu w ratuszu z przedstawicielami miasta, udaliśmy się na zwiedzanie w formie Misterbianco City Game- w międzynarodowych grupach szukaliśmy wskazówek w formie QR kodów, odpowiadając na pytania dotyczące miasteczka- to świetna edukacyjna zabawa.

     We wtorek realizowaliśmy program kulturowy podczas całodniowej wycieczki na wulkan Etna oraz do do miejscowości Zafferana i Acireale. Podziwialiśmy także niesamowity zamek zbudowany z zastygłej lawy, czyli z bazaltu.

     Środa była czasem intensywnych zajęć w szkole- kontynuowaliśmy prace nad edukacyjnymi plakatami, grami edukacyjnymi i komiksem. Stworzyliśmy także  interaktywne broszury o polskich i włoskich parkach narodowych- efekty każda z grup prezentowała pod koniec dnia. W czwartek udaliśmy się do malowniczego miasteczka Ragusa, gdzie pod okiem miejscowego przewodnika realizowaliśmy program kulturowy. Zwiedziliśmy także unikatowe muzeum zbudowane w skale- znajduje się w nim nadal działający młyn, napędzany siłą wody.

     W ostatni dzień szkolny wzięliśmy udział w obchodach Dnia Ziemi, podczas którego prezentowaliśmy nasze prace online, czyli rezultaty ekologicznych działań w grupach: logo, plakaty, prezentacje o parkach narodowych, gry ekologiczne i komiksy.

     Nasz włoski partner zorganizował także podsumowanie projektu dla uczniów i rodzin goszczących- rodziny zaprosiły nas na wspólny poczęstunek oraz zapoznały się z efektami działań uczniów, zaś my podziękowaliśmy wszystkim za możliwość zapoznania się z sycylijską kulturą. Wieczorem gospodarze zorganizowali dla nas kolejne przyjęcie, gdzie zarówno rodzice, nauczyciele i uczniowie, mieli możliwość podzielić się wrażeniami z całego pobytu- Włosi to niezwykle gościnny i żywiołowy naród. Jesteśmy oczarowani gościnnością mieszkańców Misterbianco, którzy dbają o to, byśmy nie przeoczyli żadnej lokalnej potrawy.

     W sobotę udaliśmy się na ostatnią wspólną wycieczkę edukacyjną do miasta Syrakuz,  gdzie zwiedziliśmy dzielnicę Ortygię oraz park archeologiczny Neapolis, w którym główną atrakcją jest pochodzący z V w.p.n.e. teatr grecki oraz amfiteatr romański, z III w.n.e.  Następnie udaliśmy się na największą w Europie plantację papirusu, gdzie zapoznaliśmy się z procesem powstania papieru. Pobyt na Sycylii zakończyliśmy spacerem ulicami pięknej Katanii.

     Erasmus+ po raz kolejny umożliwił uczniom zdobycie niesamowitych doświadczeń i cennych życiowych umiejętności. Uczniowie świetnie radzili sobie podczas zajęć oraz w kontakcie z rówieśnikami, obserwacja ich językowego i kulturowego rozwoju sprawiała nam wielką przyjemność i jest dla nas ogromną motywacją do dalszej pracy. Wspomnienia i doświadczenia zdobyte w ramach Erasmusa, mimo że nie można ich bezpośrednio zmierzyć ani ocenić, z pewnością wykorzystają w swojej dalszej ścieżce edukacyjnej.

                                                                                     

 • Galeria zdjęć

   brak danych