• PORTUGALIA- BARCELOS 2022

    • Z WIZYTĄ W PORTUGALII -Ola Portugal!

     Portugalia

     Kolejna grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Sieniawie wyjechała do szkoły partnerskiej w ramach projektu Power – Ponadnarodowa mobilność uczniów, tym razem do Agrupamento de Escolas de Barcelos w Portugalii. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie 174 836 PLN pokrywa wszystkie koszty wyjazdu (transport, zakwaterowanie, wyżywienie, program kulturowy) zarówno do Portugalii jak i do Hiszpanii, łącznie dla 20 uczniów.

     Podróż rozpoczęliśmy na lotnisku Kraków-Balice, skąd wylecieliśmy do Porto, następnie udaliśmy się do miasta Barcelos, gdzie w malowniczej okolicy znajduje się nasze miejsce zakwaterowania. Pierwszy dzień w szkole rozpoczął się od obejrzenia prezentacji szkół z Rumunii, Czech i z Polski. Nasi uczniowie zapoznali widownię z Polską, miasteczkiem Sieniawa oraz ze szkołą, kończąc swoje wystąpienia polskim poczęstunkiem – wszyscy ze smakiem degustowali przywiezione przez nas słodycze. Rówieśnicy z Portugalii oprowadzili nas po szkole, opowiadając o tym jak wygląda typowy dzień portugalskiego ucznia. W szkole prowadziliśmy głównie zajęcia językowe i integracyjne w grupach portugalsko-polskich, uczniowie tworzyli także grę Monopol, projektując karty popularnych miast ze swoich krajów.

     Program kulturowy obejmował wizyty w Porto i w Bradze – malowniczych miastach
     z typowym portugalskim budownictwem, podziwialiśmy piękne zdobienia budynków zwane azulejos. Natomiast w mieście Barcelos wzięliśmy udział w warsztatach w tutejszym Muzeum Garncarstwa.

     Nasze ostatnie dni w Portugalii spędziliśmy na zwiedzaniu tutejszych miast. Lizbonę, Fatimę i Sintrę mieliśmy okazję zobaczyć podczas dwudniowego wyjazdu na południe Portugalii. Mając ze sobą przewodnika - p. B. Łańcuckiego, wyjątkowo efektywnie wykorzystaliśmy czas przeznaczony na zwiedzanie. Zabytki stolicy Portugalii podziwialiśmy zarówno za dnia, jak i podczas wieczornego spaceru ulicami miasta, kończąc pobyt w Lizbonie w największym w Europie oceanarium. Z kolei Sintra urzekła nas swoim niepowtarzalnym krajobrazem, wpisanym na listę UNESCO – przepiękny park Regaleira z niezwykłą Studnią Inicjacji, grotami i budowlami, z pewnością zapamiętamy na długo.

     W Barcelos kontynuowaliśmy zajęcia z gier planszowych wspólnie

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • liczba odwiedzin: 26